מופע> פנאן, מוטי פנאן 03.06.04

אבירי הפרינג', קבוצת גוטל בוטל חוזרים עם מופע חדש המוגדר כאופרת רוק> יש שירים, יש צחוקים, יש וידאו, יש ביקורת נוקבת ותתפלאו- זה עובד יופי> גילי קרז'בסקי ראתה, נשבתה בקסם ומדווחת בהתלהבות> שימו לב- מדובר בקאלט מתהווה

מאת: גילי קרז'בסקי
מתי בפעם האחרונה השתמשתם במילה 'קאלט'? תחשבו על זה רגע. לאן הלכו שנות השמונים הרוויות כישרון מוסיקלי והומור לשם ההומור בלבד? הימים בהם להקת רוק לא כיבדה את עצמה אם לא היו כרוכים הרבה עור, איפור ומסכות בכל הופעה. איפה 'קברט', 'המופע של רוקי', או הגירסה הישראלית שהבימה טרחו להרוס, 'מאמי'? למה לא נשארנו בפאנק? או לפחות קצת ברוח הדברים?
אכן, שאלות קשות.

שם יידישאי, חומר ישראלי
"גוטל בוטל" היה מופע שנרקח בלילה הזוי אחד, בשנת 2001, במוחו הקודח של נתי אורנן, בוגר הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין. אי שם בפרבר רמת-גן נולדה הגירסה הכי ישראלית לקאלט שיש לפרינג' להציע היום. 'מופע החיים של גוטל בוטל' רץ במחתרת במשך השנתיים האחרונות, עם הופעות בקרוסל, בפרילנד, במחוגה ובפטיפון. לסיכום דבר יצא דיסק בהוצאה עצמית תחת השם של 'גוטל בוטלג'. משם התגלגלה קבוצת גוטל בוטל הלאה עם מופע חדש, המשלב וידאו של קבוצת delight , במה שהם קוראים לו, 'וידאוטרון'. המופע, שרץ היום בתל-אביב וקצת בחיפה, עונה לשם 'מופע החיים של מוטי פאנן', והוא משווק כאופרת רוק מוטרפת, על הישראליות באלף השלישי.

עכשיו בינינו, השילוב של להקה עם שם יידישאי, התואר אופרת רוק והמיקום של תאטרון תמונע, מעוז הפרינג' המעושן, לא עשו לי יותר מדי חשק. אבל בן-אדם צריך להתפרנס, והווה אומר, גם אם זה כרוך בספיגת חוויות תרבות תמוהות. אני שמחה לדווח שהתבדיתי. היה מעולה. היה מצחיק, המוסיקה היתה כל מה שרוק ישראלי יכול לעשות טוב, ההומור היה מקורי, הכשרון היה בשפע ומעל הכל, הקהל היה משולהב. אנשים שנראו כמכירים את המילים בעל פה, נצפו מכל עבר. קאלט, רבותי, בי נשבעתי.

כמעט מתאים לגלגל"צ
'מופע החיים של מוטי פאנן' מספר את סיפור חייו של...מוטי פאנן, ראש שבט צופי רמת-גן, השם עינו בכותל, נערה חסודה משבט בני-עקיבא אשר אינה מחזירה לו אהבה. שבור לב מתגייס מוטי לצבא ההגנה על ישראל, עושה שם כל מה שאומרים לו בשם הדגל, משתחרר ונוסע לחפש את נשמתו בשאנטיבאבא-לנד. שם הוא פוגש בחורה שהיא כמו כלב (הקטע החזק ביותר במופע), ונכנס לטריפ פסיכדלי שסופו לא ברור.
בין השירים והטקסטים משולבים האימז'ים היפייפים של delight על גבי מסך המפריד בין הלהקה על הבמה והקהל. ברגעים אלו המופע מזכיר משהו כמו ערוץ 24 בלייב. קליפ חי ברמה גבוהה. שילוב מעניין.
על הבמה נתי אורנן בתפקיד הראשי כמוטי פאנן. האיש שיצר את ההרכב ואת רוח הדברים, שר, מספר, מאלתר, ומנהל את המופע ביד רמה ובחברותא גדולה. בשלב מסוים הוא מבקש מכל המשתתפים לעזוב את כליהם ולהתחבק.

מעבר לגיטרות של של טל וגנר והבס של ג'ו 'מר צרצר' רוזן, בולטת על הבמה תום קלנר - האישה, הפישוק והצ'לו שביניהם. קלנר נותנת קונטרה כריזמטית לאורנן בתפקיד הנערה שהיא כמו כלב. סקסי. סקסי. המופע נע בין סלואו-רוק לאוואנגארד, דרך רוק פסיכדלי ועד האלקטרוני. השיר החותם 'קופי אנאן' היה יכול להיות משודר לנצח בגלגל'צ, אם הוא לא היה כה פוליטי. אבל מצד שני, טוב שכך. 'מופע החיים של מוטי פאנן' היא יצירה עמוסה בביקורת חברתית, שאומרת כל מה שצריך להגיד על איך שאנחנו נראים כיום. אנחנו, דור השאנטיבאבאלנד, קרועים מהתחת, שנונים שבעל כורחנו, עם כושר ריכוז שמוגבל לבאנרים באינטרנט. אבל גוטל בוטל יודעים לעשות את זה בחן, בצחוק, ובמוסיקה טובה.
את רוב השירים אפשר להוריד מהאינטרנט מהאתר של במה חדשה. אבל עזבו אתכם מאמצעי תיווך. תשקיעו שעה ולכו לראות את המופע בלייב. תראו ותתמכרו. ככה זה עם קאלט.

לחצו כאן לפרטים

קישור למקור