תרבות > מוסיקה
ברדיו מרדימים אותנו, ואומרים שזה רגש
איך הפלסטיק ששומעים ברדיו קשור לכיבוש ואיך כמה אמנים עם רצון טוב מקווים לעצור את בוש. "מופע החיים של גוטל בוטל", בין המופיעים ב"במה נגד מלחמה". שיחה על רגשות ומלחמה
17:30 24/02/2003
נתי אורנן ב``מופע החיים של גוטל בוטל``.
נתי אורנן ב``מופע החיים של גוטל בוטל``.
הספירה לאחור נמשכת ומתעצמת. ביום שבת הלפני אחרון, מילאו יותר משישה מיליון איש ברחבי העולם את הרחובות, ואמרו לבוש שבאמת תודה, אבל אין צורך. בארץ הפגינו בערך 1500, למרות שהסקרים מראים ש-46 אחוז מהעם מתנגד לפעולה אמריקאית בעיראק, בדיוק אותם אלף חמש מאות שרואים בכל הפגנה. מנמנמים. נתי אורנן, האיש מאחורי המופע הקאברט הסהרורי "מופע החיים של גוטל בוטל", חושב שיש קשר הדוק בין המצב הפוליטי לבין המוסיקה שמשמיעים לנו.

"אם מבחינה הומנית, הערך נמצא בתחתית סדר העדיפויות, הרגשות האמיתיים נמצאים גם הם במקום מאוד נמוך. מרגילים אותך שזו רמת הרגש הנכונה. זה לא שאריק שרון עורך את הפלייליסט של גלגל"צ, אבל יש קשר."

"מופע החיים של גוטל בוטל", וחלקים מ"מוטי פאנאן בצופי רמת גן", המופע החדש שלהם, יופיעו היום בערב במה נגד המלחמה. הערב מתוכנן להיות מיצב אמנותי אינטראקטיבי, בהשתתפות הקהל ואמנים כמו שרון בן עזר, זאב טנא ואמיר זוסקוביץ, גיבסון, תאמר נפאר ו-DAM, אלברט סופר, רועי צ'יקי ארד וגיא אסיף.

כמו בערב תמיכה בסרבני מצפון, הדמות של גוטל תבוא למחות?
אנחנו רצים כבר שנתיים, הדברים השתנו, בהתחלה הייתי מביא את גוטל והוא היה מופיע, והפעם לא גוטל יופיע, אלא דמות מהמופע החדש "מוטי פאנאן בצופי רמת גן". זה מופע מתחרה ל"מופע החיים של גוטל בוטל", יש למעשה איבה רצינית בין שניהם. הדמות עזרא חי פאנאן הוא אבא של גוטל.

למה עזרא חי ולא גוטל?
זו אולי נקודת רוויה שלי מגוטל, עובדה שיצרנו מופע מתחרה. גוטל באיזה מקום אמר את שלו. אני לא יודע אם הוא הצליח. גוטל בוטל היה מופע סאטירה, לקחת את המציאות ולבעוט לה בבטן. אנשים, כידוע, לא מאוד אוהבים שבועטים להם בבטן. הם נהנו במופע אבל קשה להם כששואלים אותם בפניהם איך זה להיות מוקפים בכל כך הרבה צביעות. המופע של מוטי הוא לא סאטירה, הוא פארודיה, הוא מעלה את המציאות לבמה ומקצין אותה, כך שזה לא מאיים על הקהל. הוא מוגן בקיר מסויים.

אבל משהו מחלחל?
הייתה בינתיים הופעה אחת, הייתי מאוד מבואס ממנה. כולם רקדו. ניסינו להעביר מסר, והם רוקדים.

אתם מעבירים מסרים מאוד חותכים. הופעתם בערב תמיכה בסרבני מצפון, אתם מופיעים הערב נגד המלחמה עם עיראק.
הסכמתי כשביקשו ממני להופיע בערב הזה, אני לא יודע אם ספיציפית נגד המלחמה בעיראק, אלא חלק ממשהו יותר רחב. משהו שאני קורא לו "גפרורי בטיחות", זה הרי אוקסימורון. אני לא מאמין שאפשר לפתור סכסוכים באלימות. אני מביע בזה סנטימנט יותר רחב. מה גם שאני לא חושב שההופעה של גוטל בוטל היא זו שתעצור את בוש.

היית בהפגנה נגד המלחמה בעיראק בשבוע שעבר?
לא. אני נמצא בעבודה היסטרית לגמרי. כשמבקשים ממני להופיע אני מופיע. אבל יש לי בעיה עם הטרנדיות שנהייתה להופעות פוליטיות. לפעמים אנשים מופיעים על במות כאלו כי יש מצלמות. קשה לי לקפוץ על העגלה. אני בא ממקום מאוד אישי.

יש מקומות שהקהל מגיב בהם רע? מתקומם?
למרות שבאיזשהו מקום העובדה שזה גוטל ולא נתי קצת חוסמת, הם לא באים בטענות אלינו. אבל יש כאלו שכועסים, בהחלט. יש גם אמנים ששונאים אותנו. אנחנו יוצאים לא רק בעד הסרבנות אלא נגד תפיסה כוללת שיש כאן. החל מתיאטרון ומוסיקה, דרך דברים חברתיים, ועד לתפיסה שאדמה זה חיים. אני מנסה לשאול שאלות.

אילו תפיסות מפריעות לך במוסיקה?
לדוגמא התפיסה של זמר את עצמו כמי שבסך הכל צריך לעמוד ולשיר, ולא לתקשר עם הקהל. או להיות צנוע ונחמד ולא אקסטראווגנטי. למדתי ביורם לוינשטיין ונורא התחברתי למה שנקרא "תיאטרון האכזריות", נסיון באמת ליצור רגש על במה. לא תחליפי פלסטיק, ואני חושב שיש קשר הדוק למצב הפוליטי. מנסים להרדים אותך, גם מה שמשמיעים לך ברדיו. אתה אמור לחשוב שזה רגש.

יש אמנים שלא נמנים על המרדימים?
יובל גורביץ', שרון בן-עזר, זאב טנא, הראפרים DAM.

מה אתם מציעים?
אני לא מתיימר להפוך לאנשים את החיים, אבל אנחנו מנסים לעשות משהו שיגיע לבטן. אנשים יצאו עם עיניים דומעות, או בקריזה, תלשו לנו פוסטרים, קרו דברים מטורפים. אנשים מאויימים.


"במה נגד המלחמה"
יום שני, 24 בפברואר, 19:00
במה נגד המלחמה, רחוב 3048, יפו
הבמה תהיה פתוחה לעבודה בתאריכים הבאים:
יום רביעי, 19.2.03, 17:00-22:00 יום חמישי, 20.2.03, 10:00-22:00
יום שישי, 21.2.03, 10:00-22:00 יום שבת , 22.2.03, 12:00-20:00
קישור למקור