גוטל בוטל - קאלט בהתהוות


מאת: עידן רינג
ארבעה גברים בחליפות וצ'לנית מעונבת עולים על הבמה של תיאטרון תמונע במה שנראה כתחילתו של ערב הזוי ומתברר כערב לא שפוי בעליל. ברוכים הבאים ל-"מופע החיים של גוטל בוטל".

גוטל בוטל משתלט על האולם המעושן ופורש לפני הקהל, המבולבל משהו, את סיפורו המריר ומלא התיסכולים. וידוי מרגש, מחאה פוליטית או מגלומניה? תלוי את מי שואלים.

נתי אורנן ז"ל - האיש והמפוחית - מסתער על הקהל המנומנם, נחוש בדעתו להוציא אותו מכליו. חמוש בכשרון קומי בלתי מבוטל, כושר גופני מרשים והרבה זעם הוא לא מניח לך עד הרגע האחרון. תוך כדי חיסול חשבונות עם כלל המין הנשי, כרישי חברות התקליטים, פוליטיקאים מושחתים ומבקרים פלצנים (?!?) הוא מגיש קברט מוזיקלי שנע בין צחוק לדמע, בין זעם לתסכול.

למי שלא הבין (וגם לי לקח קצת זמן) גוטל בוטל הוא האלטר-אגו של נתי אורנן - הסוס המת קם לתחייה בדמות זמר, שחקן, קומיקאי ומאהב כושל ופוצח במונולוג אישי וירטואוזי הרחוק מן המיין-סטרים כמרחק אריק שרון מיוסי ביילין.

לא כל השירים פוגעים בול ויש רגעים קצת כבדים שבהם הקהל מעט מנותק מהנעשה על הבמה. יכול להיות שזה קשור למגוון הסגנונות והז'אנרים שאורנן-בוטל ולהקתו מבצעים - משירי אהבה מלנכוליים דרך קטעי נונסנס שטותיים ועד מוזיקה אקספרמנטלית סהרורית. המנעד הרחב מצביע אמנם על הכשרון הרב ועל היצירתיות של הלהקה אך גם פוגעים בייחוד ובגיבוש של הערב כולו.

כשגוטל בוטל מדבר מהלב ונחשף - הערב מגיע לשיאו ובהחלט שווה את היציאה מהבית. את קטעי הנונסנס אהבתי פחות אבל הם מוסיפים לאווירה הקברטית. זה שונה, מפתיע ובכלל לא יום-יומי. אם בא לכם לגוון קצת את התפריט התרבותי שלכם, תנו לגוטל בוטל צ'אנס. ובכל מקרה- קומץ הגרופיות בקדמת הבמה מרמזות על תופעה קאלטית בהתהוות.

עידן רינג


פורסם בתאריך: 26/10/2003


קישור למקור