גוטל-בוטל, ההופעה בג'ה פן.

 

כתבה ע"י אסף קוזובסקי

 

יש לפתוח בכך שקבוצת גוטל-בוטל אינה להקה רגילה. כל הופעה של הלהקה היא מעין שילוב של הצגה והופעה ביחד, לא במובן של מחזמר אלא יותר בסגנון של אופרת רוק. לכל נגן או נגנית בהרכב יש גם תפקיד (או יותר) כדמות בסיפור אותו מספרת הקבוצה. את מרבית הטקסט מדקלם/שר נתי ארנן, סולן הלהקה והדמות הראשית במופע-הצגה.

הקבוצה עצמה מורכבת ממספר גבוה יחסית של נגנים/זמרים והיא משלבת כלים "אקזוטיים" כגון צ'לו וחליל צד בהופעותיה, בד בבד עם כלים יותר קונבנציונלים כגון גיטרה חשמלית, בס, קלידים ותופים.

כיום קבוצת גוטל-בוטל רצה עם שני מופעים שונים אך קשורים ביניהם, האחד נקרא "גוטל-בוטל" והשני נקרא "מופע החיים של מוטי פנאן". ההופעה המדוברת הייתה מעין שילוב שהכיל ברובו קטעים מ"מופע החיים של מוטי פנאן" ובמקצתו מ"גוטל-בוטל".

 

כבר בשניות הראשונות של ההופעה ניתן היה לשים לב בבירור למידת המחשבה וההשקעה העצומה שנדרשה להפקת המופע. הטקסטים, על אף שבשמיעה ראשונה יכולים להישמע מעט "שטותיים" מדברים ברמיזה על המצב החברתי שלנו כעם וכחברה, כשהנושאים המרכזיים הינם דת, צבא, יחסים בין גברים לנשים, תופעת המסעות למזרח ועוד המון.

המוזיקה עצמה נעה בין "סופט רוק" עדין ונעים ועד לרוק כבד מהיר ועצבני שנוגע מעט בפאנק. מידי פעם הלהקה משלבת סגנונות נוספים לתוך הבסיס הרוקיסטי, דבר שיוצר מגוון מוזיקלי ותורם רבות לשואו ולהנאה של הקהל.

ניתן גם להוסיף ולומר שהשירה של נתי, הסולן, היא מעין שילוב של רמי פורטיס ודן תורן והכל במעטפה אלטרנטיבית אוונגארדית ואף הומוריסטית/צינית שמועברת לקהל בכנות כמעט בלתי אפשרית...

 

ההופעה התאפיינה גם בתיאטרליות מאוד מסוגננת. חברי ההרכב, שכבר מראש לבשו תלבושות דיי משונות לכשעצמן (בגדי שאנטי לגיטריסט, בגדי הסוואה צבאיים ומשקפי שמש שחורות-קשוחות לבאסיסט, חליפה מחוייטת למתופף וכו'..) נטו להחליף תלבושות בתדירות די גבוה (יש לציין לטובה שוב את נתי שהצליח להחליף תלבושות שלמות ברווח שבין שיר לשיר).

בסך הכל השואו שניתן לקהל היה מדהים, המוזיקה שינתה מקצבים, הצ'לו,חליל הצד והאורגן סחפו את המאזינים למקומות מרוחקים והסולן שהיה כל הזמן בתנועה (ואף ירד אל הקהל מידי פעם) ניחן בחוש משחק יוצא דופן ובדרך אותנטית להעביר רגש לקהל.

הדבר היחיד שקצת העכיר את הערב היה הסאונד שכמו ברוב ההופעות בארץ, לא היה בסטנדרטים הולמים..

לסיכום, אחת ההופעות הכי מעניינות שאפשר למצוא, במיוחד אם מוצאך ממעוז הסביח והעמבה (בכדי להבין יש להגיע להופעה). נתראה ב2 ליוני בתמונע בהופעה הבאה!

 

קישור למקור